نشانه های اوتیسم در کودکان چیست؟

نشانه های اوتیسم در کودکان چیست؟

کودکانی که به اوتیسم مبتلا هستند ممکن است تفاوت های ویژه ای با دیگر گودگان داشته باشند، اما این بیماری ویژگی خوبی که دادر این است که با شناسایی علائم و آگاهی درباره بیماری اوتیسم می توان کمک بسیار زیادی به کودکان کنیم، برای کسب اطلاعات کامل درباره نشانه های و علائم اوتیسم در کدکان در سنین مختلف ادامه مطلب را با کلینیک روانشناسی آرام همراه باشید.

اوتیسم چیست؟

اوتیسم بیماری است و با طیف گسترده ای از علائم که برای پی بردن به ماهیت آن باید درباره انواع علائم  ونشانه های آن اطلاعات کسب کنیم. به طور کلی اختلال اوتیسم در سنین پایین یعنی اوایل کودکی بروز کرده و مشکلاتی را پدید می آورد که در مجموعه منجربه ایجاد اختلالاتی در زمینه یادگیری، صحبت کردن و روابط اجتماعی و تعاملی خواهد شد.

همانطور که اوتیسم روی هر فردی اثری متفاوت ممکن است به جای بگذارد، علائم و شنانه های متفاوتی هم از خود بروز می دهد. برخی از کودکان که مبالت به اوتیسم هستند، دارای علائم بسیار خفیف واندکی هستند در حالیکه برخی دارای علائم بیشتر و یا شدیدتری هستند و دچار اختلالات بیشتری هم می شوند. از جمله رایج ترین اختلالات برای بیماارن مبتلا  به اوتیسم می توان موارد زیر را نام برد:

 • اختلال در ارتباطات کلامی ویا غیر کلامی

نکته کلیدی درباره اوتیسم

درباره علائم قطعی و نحوه کنترل و درمان اختلال اوتیسم میان پزشکان، بیماران و افراد نظرات و روش های گوناگونی وجود دارد، اما نقطه اشتراک و طلایی در کنترل و درمان بیماری اوتیم آن است که سریعا برای درمان و مداخله در این بیماری اقدام نمایید تا مشکلات و عوارض جانبی بیماری گسترش نیافته که همین عوارض غیررقابل کنترل خواهند شد.

نکته ی دیگر این است که در هر مرحله از بیماری و با هر سنی باشید، به هیچ وجه امید خود را از دست ندهید و برای ددرمان این اختلال اقدام نمایید.

علائم و نشانه های اوتیسم چیست؟

افرادی که به دنبال شناسایی اختلالا اتیسم هسند و کودک خود را زیر نظر دارند باید با دقت روند رشد و رفتارهای کودک خود را زیر نظر بگیرند، همانطور که قبلا در مقاله گفته شد اوتیسم انواع مختلفی داشته و انواع مختلفی از تاخیر های رسدی را در افراد به وجود می آورد،.

بنابراین در این امر زمان بسیار مهم است که چه زمانی کودک دچار اخلتلات اجتماعی، شناختی، عاطفی و رشدی شده است. شناسایی این موقعیت یک کشف مهم و زودهنگام برای شناسایی بیماری اوتیسم است.

برای جهت تشخیص به موقع اوتیسم، زمان بسیار مهم است که چه زمانی کودک دچار اخلتلات اجتماعی، شناختی، عاطفی و رشدی شده است. شناسایی این موقعیت یک کشف مهم و زودهنگام برای شناسایی بیماری اوتیسم است.

مشاوره روانشناسی خانواده

دیر صحبت کردن کودک و اوتیسم

اگرنگران این هستید که کودکتان دیر صحبت می کند و یا راه می افتد، وحشت نکنید و به هیچ وجه نگران نباشید، زیرا عوامل گوناگونی ممکن ات منجربه کندی رشد شده باشد، برخی از کودکان سرعت رشد متفاوت و کندی دارند و برخی دیگر نیز خیر.

اما در صورت مشاهده عوامل غیر طبعیی و مانند تاخیر در رشد، به پزشک مراجعه نمایید در صورتی که مشکل جسمی وجود نداشت، سریعا به یک روانشناس خود در شهر خود مراجعه کرده تا دیگر عوامل رفتاری و روانی کودک را  بررسی نماید.

علائم اوتیسم را می توان در نوزادان تشخیص داد؟

اغلب تشخیص اوتیسم قبل از 24 ماه دشوار است. در حالی که علائم اوتیسم از 12 تا 18 ماهگی ممکن است رخ بدهد، اگر علائم به موقع و در همین سنین تشخیص داده شود، بیمار انعطاف پذیری قبال توجهی برای درمان نشان می دهد و می توان کمک بسیار خوبی به درمان کلی بیماری انجام داد.

از نخستین نشانه های اوتیسم، عدم وجود رفتارهای طبیعی و معمولی است. در برخی موارد اولین علائم اوتیسم حتی می تواند به عنوان علائم خوبی قلمدار شده و از کودک به عنوان کودک آرام و کم اهمیت یاد شود.

برخی از نوزادان مبتلا به اوتیسم، به نوازش پاسخ نمی دهند و یا در هنگام خوردن شیر به مادر خود نگاه نمی کنند.

 • علائم مشاده شده در کودکان مبتلا به اوتیسم
 • کودک نمی تواند ارتباط چشمی برقرار کند.
 • عکس العمل نشان دادن کودک هنگام شنیدن صدای آشنا.
 • دنبال کردن یک صدا و یا حرکت یک شی
 • عدم برقرار کردن حرکات ارتباطی مانند خداحافظی کردن
 • علائمی از اوتیسم که باید فورا به پزشک مراجعه کنید
 • عدم پاسخ دهی به نام خود
 • صدا، لبخند و یا حالتی از چهره خود نشان نمی دهد
 • عدم نشان دادن حرکتی

با بزرگ شدن کوک، مشکلات و علائم ناشی از اوتیسم می تواند متفاوت شود، اما این علائم  ومشکلات حول محور مهارت های اجتماعی، مشکلات رفتاری و گتاری، مشکلات ارتباطی و یا غیر کلامی باشند.

مشکلات رفتاری کودکان و نحوه برخورد والدین

علائم و نشانه های اوتیسم در کودکان بزرگتر

 • کودک نمی داند چگونه با دیگر کودکان ارتباط بگیرد و یا حتی با آن ها دوست شده و یا همربازی شود.
 • تمایل دارد، لمس نشود، نگداشته نشود و همینطور نوازش نشود.
 • ممکن است کودک با ریتم غیر عادی و عجیبی صحبت کند.
 • تکرار برخی از کلمات و عبارات بدون قصد و هدف خاصی
 • نادرست از زبان استفاده کرده و کلمات اشتباهی را بیان می کند.

رفتارهای محدود و تکراری متداول در اوتیسم

حرکت به جلو و عقب
ارزیدن انگشت
خیره شدن به چراغها
اختلال در چیدمان اسباب بازی ها
اختلال تماشای اشیاء متحرک
تکرار کلمات یا سر و صداها

برای دریافتن آنکه واقعا کودکان به اوتیسم مبتلا است یاخیر، باید اطلاعات کاملی ردباره ایم بیماری بدست آورید و نشانه و روش های کنترلی آن را بشناسید برای حاصل شدن این امر لازم است به مرکز روانشناسی معتبری مراجعه نمایید و یا بهترین روانشناس را در شهر خود بیابید.

پاسخ

سیزده − سیزده =

Call Now Button