نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک چیست؟

به آموزش دادن مغز به وسیله خود مغز نوروفیدبک می‌گویند. مغز با بازخوردهای که از اطراف بدن، محیط می‌گیرد با محیط اطراف خود تعامل کرده و کارکرد های روانی جسمی و ذهنی خود را تنظیم می‌کند .

کلینیک روانشناسی آرام، درادامه مطلب در مورد مواردی همچون نوروفیدبک، عوارض نوروفیدبک و کاربردهای شگفت انگیز نوروفیدبک توضیح خواهد داد.

نوروفیدبک-چیست

در یک جلسه ی نوروفیدبک چه می گذرد؟

نوروفیدبک یک نوع فعالیت آموزشی به حساب می آید که طی آن مغز چیزی را آموزش دیده و با انجام چندین جلسه تکرار مغز می تواند با شکل جدیدی از امواج مغزی، فعالیت خود را انجام دهد . در نوروفیدبک ابتدا درمانگر شرح حال درمانجو را می‌گیرد سپس درمانجو روی صندلی بسیار راحتی نشسته و بعد درمانگر سنسورهایی را رو نقطه های مشخصی از سر درمانجو قرار می دهد و سپس به وسیله این سنسورها فعالیت الکتریکی مغز مراجعه کننده ثبت می شود و به صورت نمودارهای رنگی به خودش نشان داده می شود و بعد درمانگر از مراجه کننده می خواهد که تا حد امکان آرام باشد و به صفحه مانیتور نگاه کند در این حالت مراجعه کننده سعی می کند یک نوع بازی را کنترل کند اما بدون استفاده از جسمش و تنها با امواج مغزی اش .

 

مطالب مفید:

مشاوره روانشناسی قبل از ازدواج

درمان افسردگی با نوروفیدبک

نشانه های اختلال شخصیت

 

سپس مراجعه کننده با پیروزی ها یا شکست هایش در بازی یا قطع شدن بازی متوجه حالت نامطلوب و حالت مطلوب امواج مغزی خود می شود و سعی می کند با بهتر کنترل کردن بازی، امواج مغزی خود را به سمت مطلوب برده و آن ها را اصلاح کند مثلا اگر قرار است در یک مورد نگران یا استرس، موج مغزی بتا افزایش یابد بازی به شکلی پیش می رود که موج مغزی بتا افزایش پیدا کند.

عوارض نوروفیدبک

در این روش چون تغییری در فرایند های زیستی بدن درمانجو اعمال نمی شود پس عارضه ای هم ندارد همینطور در هیچکدام از موارد عارضه ی جانبی پایدار و مشخصی به وجود نیامده است و فقط مقدار بسیار بسیار کمی از افراد در چند جلسه ی اول (۱ و۲) ممکن است دچار سردرد و یا سرگیجه شوند. اما در هر صورت نوروفیدبک را در مکان ها مجهز، بهرتین کلینیک نوروفیدبک و توسط افراد متخصص انجام دهید.

کاربرد نوروفیدبک:

  • در درمان بیش فعالی و کمبود توجه از نوروفیدبک استفاده می شود.
  • موجب بهبود کلیه فرآیندهای رفتاری شناختی فرد می شود.
  • ایجاد آرامش در افراد و از بین بردن اضطراب و استرس فرد را منجر می شود.
  • در درمان سردرد های بسیار شدید و میگرنی و از بین بردن درد های مزمن موثر است.
  • درمان سکته مغزی و همینطور صرع و در مواردی ضربه به سر را انجام می دهد.
  • درمان اعتیاد به مواد مخدر با نوروفیدبک بسیار موفق تراز روش های دیگر بوده است.
  • نوروفیدبک برای افزایش تمرکز بسیار موثر است.
  • درمان افسردگی با نوروفیدبک

می توان برای مشاوره جهت حل مشکلات روانشناسی و افسردگی ، به کارشناس حرفه ای روانشناسی مراجعه کنیم. برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با بهترین کلینیک روانشناسی و نوروفیدبک درمانی آرام با شماره های زیر تماس بگیرید.

  • ۰۲۱-۲۲۲۶۰۰۶۷
  • ۰۲۱-۲۲۲۶۰۰۶۹

نتیجه :

اگر فرزندتان دچار مشکلات مغزی و یا تمرکز است، مشکلات وی را جدی بگیرید و حتما برای تشخیص علت  و درمان به کلینیک روانشناسی خوب که تحت نظارت افراد باتجربه و متخصص است مراجعه فرمایید.

پاسخ

16 − یازده =

Call Now Button