به چه کسی ترنس می گوییم؟

آیا تا به حال شده است که در اطرافیانتان شخصی را ببینید که خلاف بر جنسیتی که دارد رفتار کند؟ افرادی وجود دارند که هویت جنسیتیشان خلاف بر جنسیتی که دارند می باشد. این به این معناست که ممکن است شخص از لحاظ جنس ظاهری مذکر باشد اما هویت جنسی اصلی اش مونث است یعنی مردی که رفتاری زنانه دارد. به این گونه افراد ترنس گفته می شود.

متاسفانه در جامعه هایی که در این حیطه فرهنگ اشتباهی دارند، این افراد مورد تمسخر قرار گرفته شده و بیمار نامیده می شوند، اما باید آگاه بود که افراد ترنس بیمار نیستند و اینگونه رفتار ها باعث می شود آن ها از اجتماع ترد شوند. در این مقاله به بررسی اینکه به چه کسی ترنس گفته می شود و اینکه چگونه بفهمیم چه کسی ترنس است می پردازیم.

آنچه در این مطلب میخوانید

واژه ترنس به چه معناست؟

کلمه ترنس از Transgender گرفته شده است که به آن تراجنسیتی نیز گفته می شود. تراجنسیتی به این معناست که هویت جنسی اصلی فرد با جنسیتی که از بدو تولد به آن اختصاص داده اند در تضاد است. ترنس هم در مردان دیده می شود و هم در زنان، مانند زنی که مردانه وار رفتار می کند و یا حتی مردی که رفتاری زنانه دارد.

همانطور که پیش از این گفته شد تراجنسیتی یک بیماری به حساب نمی آید. بلکه تراجنسیتی یک نوع نارسایی جنسیتی تشخیص داده شده است که به افرادی داده می شود که به دلیل تفاوت بین هویت جنسی و جنسیت تعیین شده در بدو تولد یا ویژگی های فیزیکی مرتبط با جنسی، ناراحتی را تجربه می کنند.

jvks ]dsj

از این رو بسیاری از افراد ترنس تمایل به تغییر جنسیت خود دارند زیرا این کار سبب می شود تا ظاهر آن ها نیز با هویت جنسیشان در تطابق باشد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

آیا هویت جنسیتی همان گرایش جنسی است؟

بسیاری از افراد فکر می کنند هویت جنسیتی همان گرایش جنسی است و این افراد صرفا گرایش جنسی متفاوتی دارند، اما باید دانست که هویت جنسی هیچ گونه ارتباطی با گرایش جنسی ندارد. همانطور که پیش از این گفته شد، افراد ترنس صرفا جنسیت اصلی و ذاتیشان (هویت جنسی) با جنسیت ظاهری بدو تولدشان در تضاد است که هیچ گونه ارتباطی با گرایش جنسیشان ندارد.

گرایش جنسی به این معناست که شخصی از لحاظ عاطفی و احساسی به چه شخصی جذب می شود. افرادی که دارای گرایش جنسی متفاوت هستند شامل همجنس گرا، لزبین یا دوجنسه می شوند. از این رو یک شخص ممکن است علاوه بر ترنس بودن، گرایش جنسی متفاوتی نیز داشته باشد.

از این رو می توان گفت تراجنسیتی بودن چیزی در مورد گرایش جنسی که شامل جاذبه فیزیکی و عاطفی یا رفتار جنسی فرد می شود،  نمی گوید. گرایش جنسی جزء ذاتی هر فردی است و نمی توان به کسی که گرایش جنسی متفاوتی دارد، ترنس گفت.

اصطلاحاتی که ممکن است در بحث تراجنسیتی مطرح شود

افرادی که ترنس هستند به دو دسته ترنس زن و ترنس مرد تقسیم می شوند.

همچنین ممکن است اصطلاحات دیگری مانند سیسجندر، مبدل پوش، دوجنسه، جنسیت سیال یا جندر فلوید شنیده باشید. که در این راستا باید دانست هرگونه از این موارد جدای ترنس می باشد.

راه های تشخیص ترنس بودن

افرادی که ترنس هستند با توجه به رفتار ها و ماهیت هایشان می تواندد تشخیص دهند که آیا ترنس هستند و یا خیر. اما در صورتی که دچار تردید هستید و یا اینکه فرزندی دارید که نمی دانید، چگونه تشخیص دهید. نشانه هایی وجود دارد که می توانید تشخیص بدهید که آیا فرزندتان ترنس هست یا خیر.

نشانه های ترنس بودن

افراد ترنس عموما نشانه ها و رفتار هایی مانند موارد زیر دارند:

به مطالب و موضوع هایی که در حیطه ترنس مطرح می شود، علاقه نشان می دهند و یا علاقه بسیاری به دیدن فیلم هایی با این موضوع دارند.

  • افراد ترنس معمولا از جنسیتی که در ظاهر دارند راضی نیستند.
  • درباره اینکه چه جنسیتی دارند و هویت جنسی اصلیشان کدام است، سردرگم و مردد هستند.
  • وقت خود را با جنس مخالف خود می گذرانند به گونه ای که از وقت گذرانی با هم جنس خود در بسیاری از مواقع امتناع می کنند و برایشان لذت بخش نیست.
  • دوست دارند بیشتر در محیطی باشند که بیشتر جنس مخالفشان حضور دارند تا هم جنس خود.
  • در محیط های مانند مدرسه که با هم جنس های خود در ارتباط است، کلافه می شوند و اشتیافقی برای حضور در آنجا ندارند.
  • از اندام جنسی خود ناراضی هستند.
  • علاقه دارند لباس های جنس مخالفشان را بپوشند.
  • رفتار و عملکردشان بر خلاف جنسیت ظاهریشان است و مانند جنس مخالفشان رفتار می کنند.

راه کار های پیش رو افراد ترنس

متاسفانه این افراد بیشتر اوقات احساس تنهايي و غمگینی دارند و اغلب دچار افسردگي هستند. چرا که از ظاهری که دارند نا راضی هستند و دوست دارند ظاهرشان با هویت جنسیشان در تطابق باشد.

دو اقدامی که افراد ترنس می توانند انجام دهند در مرحله اول شامل مراجعه به روانشناس  و در مرحله دوم تغییر جنسیت می شود.

مراجعه به روانشناس

با مراجعه به بهترین روانشناس می توان با انجام انواع تست ها علاوه بر اطمینان پیدا کردن از ترنس بود به روان درمانی جهت بهبود افسردگی و کاهش اعتماد به نفس پرداخت.

تغییر جنسیت

در صورت تشخیص و با صلاحدید روانشناس و روانپزشک می توان اقدام به تغییر جنسیت نمود. تغییر جنسیت هم می تواند به صورت انجام عمل های جراحی برای تغییر اندام های جنسی صورت بگیرد و هم می تواند با مصرف هورمون برای تغییر ظاهر بدنیف صورت بگیرد.

چگونه سالم زندگی کنیم؟

پاسخ

هفت + 5 =

Call Now Button