درمان پانیک

وقتی ناگهان احساس ترس زیادی بکنید که هیچ دلیلی نداشته باشد دچار پانیک شده اید. ممکن است علایم فیزیکی چون تپش قلب، تنفس سخت و عرق کردن را هم تجربه کنید. حمله به این صورت است که در کمتر از چند دقیقه این ترس و حشت به اوج خود می رسد.

پانیک چیست؟

بسیاری از ما طی زندگی ممکن است دچار پانیک اتک شویم، این بخش های کوتاه زندگی ممکن است هیچ آسیبی به ما نرسانند اما برای برخی از افراد این حالت مدام تکرار می شود. حمله های پانیک معمولا با نگرانی زیاد درباره حمله های آینده یا تغییرات شدید رفتاری همراه است که هنگام حمله ممکن است بیشتر هم شود. حمله های پانیک معمولا بین افرادی که 20 تا 24 سال دارند دیده می شود.

پانیک اتک چه حسی دارد؟

پانیک اتک به این ترتیب است که ناگهان بدون هیچ هشداری ترس زیادی احساس می شود. هر حمله ممکن است 5 تا 20 دقیقه طول بکشد. در موارد نادر ممکن است این علایم تا یک ساعت هم طول بکشد. این تجربه برای هر کسی به یک شکل است و علایم آن فرق می کند.

معمولا زمان حمله این احساسات گزارش شده اند: تپش قلب، تنگی نفس، احساس خفگی، گیجی، سبکی سر، تهوع، عرق یا لرز، تغییر وضعیت ذهنی و توهم، بی حسی دست ها و پاها، درد سینه، ترس از مرگ.

پانیک قابل درمان است

اگر فکر می کنید کسانی دچار پانیک اتک شده اند می توانید به این شکل به آنها کمک کنید:

 • از آن ها بپرسید چه کاری از شما بر می آید،
 • به آن ها اطمینان دهید که این حمله تا چند دقیقه دیگر تمام خواهد شد،
 • آن ها را برای تنفس عمیق و آرام تشویق کنید،
 • علایم آن ها را کوچک نشمرید،
 • اگر قبلا هم دچار پانیک اتک شده اند بپرسید چه چیزی آرامشان کرده است،
 • اگر نمی توانید آرامشان کنید و مدام حالشان بدتر می شود، آن ها را به سرعت نزد یک پزشک ببرید.
درمان پانیک

اگر دچار پانیک اتک های مکررمی شوید ممکن است به سمت افسردگی، ترس از مکان های شلوغ و یا سوء مصرف مواد کشیده شوید. اگر پانیک شما تکرار می شود هر چه سریعتر با یک پزشک ملاقات داشته باشید و درمان را شروع کنید.

درمان پانیک

پزشکان معمولا موارد پانیک اتک را با روان درمانی و دارو یا هر دو در کنار هم درمان می کنند. هر کدام از این شیوه ها که انتخاب شوند، برای ظاهر شدن علایم درمان نیاز به گذشت زمان دارند پس باید صبور باشید. وقتی افراد درمان خود را شروع می کنند بیشترشان حس بهتری دارند و مشکلشان تا حد زیادی برطرف می شود.

درمان پانیک

گام اول

تپش قلب یا ناراحتی که زمان حمله حس می شود ممکن است شبیه بیماری های دیگر مثل بیماری های قلبی باشد. معمولا پزشک برای تشخیص از آزمایش کامل فیزیکی استفاده می کند تا مطمئن شود علایم شما بخاطر بیماری های دیگر نیست. اگر هیچ بیماری دیگری تشخیص داده نشد پزشک شما را نزد روانشناس یا روانپزشک می فرستد تا با آنها صحبت کنید. به این ترتیب مشکل شناسایی می شود. زمانی که فردی مکررا دچار پانیک می شود به این عارضه بیماریپانیک گفته می شود.

مشاوره

درمان معمولا با مشاوره درمانی شروع می شود. شما و یک مشاور خوب صحبت می کنید و او به شما در درک بیماری پانیک و شکل مدیریت آن کمک می کند.درمان شما با شناخت عوامل محیطی، افکار و احساساتی که باعث حمله می شوند، ادامه پیدا می کند. وقتی شما بدانید چه عواملی باعث بروز حمله می شوند، این محرک ها کمتر می توانند برای شما مشکل ایجاد کنند.

مشاوره ها به شما کمک می کند بفهمید که این حمله های فیزیکی آسیبی به شما نمی رسانند. با درمانگر خود به شکلی ایمن و گام به گام به سوی درمان پیش می روید تا زمانی که بتوانید حمله ها را متوقف کنید.

باید تکنیک های آرام سازی را هم یاد بگیرید تا بتوانید در زمان حمله بیشتر به خودتان کمک کنید. اگه بتوانید تنفستان را کنترل کنید پانیک اتک اثر کمتری خواهد داشت و احتمال بروز حمله بعدی هم کمتر می شود. باید روازنه این تمرین ها را تکرار کنید تا بهتر شوید.

درمان

شاید پزشک شما در گام اول تصمیم بگیرد که از دارو هم باید استفاده کنید تا حالتان بهتر شود. داروهایی که تجویز می شوند عبارتند از:

 • داروهای ضد افسردگی که اولین انتخاب برای کاهش احتمال پانیک اتک های بعدی هستند.
 • داروهای ضد اضطراب مثل بنزودیازپین که برای افرادی تجویز می شود که سوء مصرف مواد هم دارند.

شاید لازم باشد چند دارو را امتحان کنید تا متناسب ترین دارو با شرایط خود را پیدا کنید.

راه های کمکی دیگر

علاوه بر درمان دارویی ممکن است بتوانید با انجام کارهای دیگری به خودتان کمک کنید.

 • یوگا یا تنفس عمیق بدن شما را آرام و استرس را کاهش می دهد،
 • ورزش به شما کمک می کند تا ذهنی آرامتر داشته باشید و عوارض جانبی دارو مثل افزایش وزن را کمتر کنید،
 • نوشیدنی الکلی، کافئین و سیگار و استفاده از مواد مخدر را قطع کنید،
 • به اندازه کافی بخوابید تا طی روز گیج نباشید،

تحقیقات نشان می دهند که طب سوزنی ممکن است تاثیر مثبت داشته باشد. هنوز تحقیق معتبری در مورد مکمل های غذایی انجام نشده و به نتایج قابل قبولی نرسیده است. حتما مکمل هایی که مصرف می کنید را با پزشک خود درمیان بگذارید تا مبادا عوارض جانبی آن ها بر داروهای مصرفی شما اثر سوء نداشته باشد.

پشتیبانی

وقتی برای بهتر شدن تلاش می کنید از اطرافیانتان کمک بگیرید. اگر به گروه های درمانی بپیوندید هم می توانید از کمک آن هایی که تجارب مشترکی با شما دارند استفاده کنید و هم به آن ها کمک کنید. همراهی خانواده و دوستان در جلسات درمانی می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روند درمان شما داشته باشد. به همین ترتیب می توانید در انجام تکنیک های ریلکسی و دیگر مهارت ها از آنها کمک بگیرید.

اگر در خانواده یا دوستانتان کسی را دارید که دچار پانیک اتک است با او صبورانه رفتار کنید. هرگز این افراد را سرزنش یا قضاوت نکنید. علامت های استرس آنها را شناسایی کنید و وقتی نشانه هایی را می بینید سعی کنید تا این افراد را آرام کنید. اگر عزیزانتان دچار پانیک اتک هستد آرامش خود را حفظ کنید و هر کمکی از دست شما ساخته است برای آن ها انجام دهید.

صبور باشید

غلبه بر پانیک اتک زمان می برد. اگر جلسات درمان هفتگی دارید نتیجه گرفتن بین 10 تا 20 هفته طول می کشد و بعد از یکسال احساس بسیار بهتری خواهید داشت.

همه این نتایج به شکل بروز بیماری و برنامه درمانی که برای شما در نظر گرفته است بستگی دارد. به مرور زمان و با پیگیری حتما بهتر خواهید شد.

پاسخ

چهار × سه =

Call Now Button