اختلال خواندن یا دیسلکسیا چیست؟

اختلال خواندن یا نارساخوانی یکی از اختلالات یادگیری است که باعث مشکلات در خواندن و درک مطلب می‌شود. این مشکل می‌تواند برای افراد در هر سنی که هستند، از جمله کودکان و بزرگسالان، ایجاد شود. نارساخوانی شامل مشکلاتی همچون عدم توانایی در تشخیص صداهای حروف، تشخیص کلمات، تشخیص جملات و متن‌های طولانی، اشتباهات در تلفظ کلمات و ناتوانی در درک معنای کلمات و جملات است.

به دلیل تاثیرات منفی این اختلال بر روی زندگی افراد، شناخت آن و درمان آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. درمان نارساخوانی شامل تمرینات و درس‌های خاصی است که بهبود خواندن و بخشیدن فراگیری مطالب به افراد با این اختلال کمک می‌کند.

آنچه در این مطلب میخوانید

اختلال خواندن در کودکان

اختلال خواندن یک اختلال یادگیری است که معمولاً در دوران کودکی شروع می شود. این اختلال باعث مشکل در خواندن و درک مطلب می شود و معمولاً به دلیل مشکل در فراگیری واژگان، شنیداری، توجه، حافظه و پردازش اطلاعات کتابی است.

اختلال خواندن درکودکان

درمان اختلال خواندن شامل مراجعه به متخصصین اختلالات یادگیری می شود. در صورت مشاهده علایمی از این اختلال، بهترین راهکار مراجعه به متخصصین اختلالات یادگیری  و بهترین روانشناس کودک است. همچنین استفاده از روش های درمانی مانند تمرین های حرکتی، روش های مولتی سنسوری و فعالیت های آموزشی مناسب، می تواند بهبودی در درمان این اختلال ایجاد کند.

علائم ونشانه های اختلال خواندن در کودکان

اختلال در خواندن در کودکان به عنوان یک اختلال توجه، یادگیری و رشد روانی شناخته می‌شود که ممکن است به طور مستقل یا به همراه اختلال در نوشتن، نوشتاری و یا ریاضیات رخ دهد. برخی از نشانه‌های اختلال در خواندن در کودکان عبارتند از:

 • عملکرد ضعیف در دنبال کردن دستورات به صورت دقیق.
 • دشواری در تشخیص و اطلاع دادن از صدا و حروف.
 • خواندن نوشته‌ها با سرعت کمتر و با مشکل.
 • تغییرات قابل توجه در سرعت یا شیوه خواندن.
 • تلاش بیش از حد برای خواندن و درک مفهوم متن.
 • عدم توانایی در قرائت کلمات دشوارتر.
 • دشواری در تشخیص و قرائت کلمات کوتاه.
 • مشکل در تشخیص واژگان و درک معانی.
 • عدم توانایی در تعیین توانایی‌های لغوی و توصیف‌های مختلف

اما برای تشخیص دقیق این اختلال و تجویز درمان مناسب، بهتر است به یک متخصص روان‌شناسی مراجعه کنید

عوامل ابتلا به اختلال خواندن

اختلال خواندن یا اختلال نارسا خوانی یک اختلال رایج در یادگیری است که مانع از توانایی فرد در خواندن درست و صحیح متون مختلف می شود. این اختلال ممکن است به دلیل بسیاری از عوامل متفاوتی ایجاد شود که در زیر به برخی از اصلی‌ترین آنها اشاره می‌شود:

 1. عوامل ژنتیکی: عوامل ژنتیکی احتمال ابتلا به این نوع اختلال را افزایش می دهند.
 2. عوامل محیطی: عوامل محیطی مانند افزایش میزان استفاده از صفحات الکترونیکی، کوتاه شدن زمان مطالعه و استفاده نامناسب از تکنولوژی می توانند عوامل ایجاد کنند.
 3. نارسایی های شنوایی و بینایی: اگر دانش‌آموزان برای شنیدن و دیدن متون و متن‌ها مشکلاتی داشته باشند، ممکن است منجر به ابتلا به اختلال خواندن شوند.
 4. بیماری های شناختی: بیماری‌های مانند اوتیسم و اختلال کم‌توجهی/ بیش‌فعالی نیز می‌توانند این اختلال را ایجاد کنند.
 5. نارسایی های شناختی: عدم عملکرد مناسب در مناطق مختلف مغزی، مانند منطقه خواندن، ممکن است منجر به ابتلا به این نوع اختلال شود

نارساخوانی چگونه تشخیص داده می شود؟

یماری نارساخوانی در واقع نوعی اختلال رفتاری است که باعث می شود فرد آن راه حل های مناسب برای حل مسائل پیدا نکند و نتواند به درستی با مشکلات برخورد کند. با توجه به اینکه نارساخوانی می تواند تأثیراتی جدی بر روی زندگی فرد داشته باشد، شناخت علائم آن از اهمیت بسیاری برخوردار است.

نارساخوانی شامل مشکلات متعددی مانند مشکلات در خواندن، نوشتن، املاء و فهم مطلب است و ممکن است با توجه به نوع آن بر روی مهارت های مختلف تأثیر بگذارد. همچنین، مسائل خاصی مانند مشکلات در تمرکز یا حافظه نیز می تواند به دلیل نارساخوانی به وجود آید.

نارساخوانی

معمولاً برای تشخیص نارساخوانی، افراد مختلفی شامل پزشکان، مشاوران و متخصصین رفتاری به کار می روند. آزمون های متعددی نیز برای تشخیص نارساخوانی وجود دارد که متخصصین ممکن است از آن ها استفاده کنند. در مواردی نیز که نارساخوانی در دوران دبیرستان تشخیص داده می شود، ممکن است برای بهبود وضعیت، از کلاس های مشاوره و درس خواندن استفاده شود

درمان اختلال خواندن

اختلال خواندن (دیسلکسی) یک اختلال عصبی-توانایی است که توانایی خواندن دقیق و صحیح کلمات را با سرعت مطلوب و درک معنی آنها را برای فرد دشوار می کند. برای درمان این اختلال، بهتر است از رویکردهای متفاوت درمانی استفاده کنید.

 • مشاوره: مشاوره می تواند به فرد کمک کند تا خودش را بیشتر بشناسد و نحوه مدیریت توجه و انگیزه خود را برای بهبود خواندن افزایش دهد.
 • تمرینات خاص خواندن: تمرینات خاص خواندن، مانند تمرین با صدا، اعداد، حروف، کلمات و جملات، می توانند به فرد کمک کنند تا توانایی خود در خواندن بیشتر شود.
 • مراجعه به متخصصین توانبخشی: برخی از متخصصین توانبخشی می توانند با استفاده از روش هایی مانند روش های تصویری و حرکتی، به فرد کمک کنند تا توانایی خواندن خود را بهبود ببخشد.
 • مصرف داروهای اختصاصی: برخی دارو ها مانند ریتالین و استراترا می توانند به فرد کمک کند تا توجه و تمرکز بهتری در خواندن داشته باشد.

درمان اختلال خواندن با نوروفیدبک

اختلال خواندن به عنوان یکی از اختلالات یادگیری باعث مشکلات زیادی در تحصیلات، شغل و زندگی روزمره می‌شود. یکی از روش‌های درمان این اختلال، استفاده از نوروفیدبک (Neurofeedback) می‌باشد.
نوروفیدبک یک روش درمانی غیر دارویی است که با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنولوژی آزمایشگاهی که به نام EEG شناخته می‌شود، اطلاعاتی در مورد عملکرد مغز و نسبت به کاهش نوسانات بیش از حد آن در برخی مناطق مغز، تلاش می‌کند تا مشکلات خواندن را بهبود بخشید.
در نوروفیدبک، بیمار نوسانات فعالیت‌های غیرعادی مغز خود را به صورت بیوفیدبک دریافت می‌کند و با تلاش برای کاهش نوسانات بیش از حد آن، کمک به بهبود عملکرد خواندن خود می‌کند. این روش با عملکرد مایع بودن و مغز را با شیوه‌های ناهنجار استفاده نکردن در برخی مناطق و بهبود حافظه و تمرکز، می‌تواند به عملکرد کلی سیستم عصبی و بهبود خواندن کمک کند.
مطالعات نشان داده‌اند که در استفاده از نوروفیدبک برای درمان اختلال خواندن، موفقیت‌های قابل توجهی به دست آمده است و این روش یک روش کارآمد و غیرتهدید کننده برای درمان اختلال خواندن است. اما حتما باید با بهترین روانشناس برای نوروفیدبک در این زمینه مشورت کنید.

کلام آخر

مهم است بدانید که درمان اختلال خواندن نیاز به صبر، همراهی، پشتیبانی و تمرین دارد. همچنین اشتباه این می باشد که فرد در مورد خودش ناامید شود، بهتر است به تدریج تلاش کنید تا توانایی خود را در خواندن بهبود بخشید.

ارسال دیدگاه

هجده + 10 =

Call Now Button