رفتار جنسی در کودکان و نوجوانان

 طبیعی است که کودکان تمایلات جنسی و علاقه خود را به تفاوت‌ های جنسیتی از طریق رفتارشان ابراز کنند.  نحوه انجام این کار به مرحله رشد و سن آنها بستگی دارد.  درک تفاوت بین رفتار جنسی عادی و رفتار خارج از محدوده مورد انتظار در هر گروه سنی مهم است. در این مقاله به بررسی رفتار جنسی کودکان از جمله خود ارضایی در کودکان می پردازیم.

 نکات کلیدی که باید در مورد رفتار جنسی در کودکان و جوانان به خاطر بسپارید، ابراز تمایلات جنسی از طریق رفتار جنسی طبیعی، سالم و جنبه اساسی انسان بودن است. گاهی اوقات کودکان رفتارهای جنسی نشان می‌دهند که به نظر می‌رسد خارج از محدوده طبیعی است، مهم است که بفهمیم چرا این اتفاق افتاده است. گاهی اوقات این رفتارها پاسخی به قرار گرفتن کودک یا نوجوان در معرض تجارب جنسی نامناسب برای سن آنها است – این امر می تواند شامل سوء استفاده جنسی باشد اما سوء استفاده جنسی همیشه دلیلی برای رفتار جنسی غیرطبیعی نیست.

آنچه در این مطلب میخوانید

 رفتار جنسی طبیعی در کودکان چیست؟

 بچه ها کنجکاو هستند و همیشه می خواهند یاد بگیرند.  یکی از اولین چیزهایی که می خواهند در مورد آن بیاموزند بدنشان است.  آنها در مورد عملکرد هر قسمت از بدن خود کنجکاو هستند. همچنین می خواهند بدانند که چرا بدنشان با والدین یا خواهر یا برادر جنس مخالف متفاوت است.  ما به این امر، جنسی فکر می کنیم زیرا از دیدگاه بزرگسالان به این موضوع نگاه می کنیم.  برای یک کودک، این فقط کنجکاوی است. 

 کودکان ممکن است رفتار جنسی سالم را به روش‌های مختلفی از طریق بازی و روابط ابراز کنند.  نحوه انجام این کار به مرحله رشد آنها بستگی دارد.

 درک دلایل رفتار جنسی کودک بسیار مهم است.  وقتی کودکان زبان، تجربه یا توانایی لازم برای کمک گرفتن را ندارند، بزرگسالان باید رفتار آن ها را به دقت تفسیر کنند تا بررسی کنند که آیا رفتار خارج از محدوده مورد انتظار است یا خیر.

 رفتار جنسی طبیعی در کودکان

خود ارضایی در کودکان و نوجوانان

خود ارضایی عملی است عموم نوجوانان و کودکان در این سنین به آن مشغول می وند برای ترک این عادت آن ها گفتگو را با اذعان به اینکه این مکالمه برای شما و آنها ناخوشایند است شروع کنید، اما بخشی از کار شما به عنوان والدین، تشویق همه جنبه های رشد سالم فیزیکی، عاطفی و جنسی است، و این هدف اصلی شماست. مکالمه را با اجازه دادن به آنها در مورد اینکه در این موضوع متخصص نیستید و بدانید که برای هر دوی شما ناخوشایند است، باز کنید. 

 در اینجا چند نکته برای صحبت با نوجوانان در مورد خودارضایی آورده شده است:

 وظیفه والدین این است که بخواهند فرزندان خود را در مورد خودارضایی آگاه کنند، چرا که فرزندان شما روزی از شما برای این آگاهی بخشی تشکر خواهند کرد!

در طول مکالمه در مورد خود ارضایی در کودکان چه چیزهایی نباید گفت؟

 هر چیزی که می تواند احساس شرم را در فرزند شما برانگیزد یا نشان دهنده انزجار شما از او باشد، نه تنها می تواند نوجوان شما را از صحبت کردن با شما در مورد موضوعات حساس در آینده منع کند، بلکه می تواند باور او را مبنی بر اینکه رابطه جنسی کثیف و شرم آور است تغییر دهد.

روانشناسی کودک و نوجوان

 هنگامی که با نوجوان خود در مورد خودارضایی صحبت می کنید، از موارد زیر اجتناب کنید:

  •  زبان شرمساری یا قضاوتی که می تواند باعث شود آنها احساس کنند که با کاوش در بدنشان کاری از نظر اخلاقی اشتباه، کثیف یا احمقانه انجام می دهند.
  •  مسخره کردن آنها یا به سرعت چیزی را که ممکن است نسبت به آن احساس خجالت یا سردرگمی کنند، نادیده بگیرند.  هیچ‌کس، به‌ویژه یک نوجوان، نمی‌خواهد در مورد خودارضایی شوخی‌ های جنسی دریافت کند.
  •  قطع کردن مکالمه به این دلیل که احساس ناراحتی می کنید یا چیزهایی می شنوید که آمادگی شنیدن آن ها را نداشتید! اگر احساس کردید که معذب شده اید و سعی میکنید تا مکالمه خود را قطع کنید، این مساله نشانه آن است که ممکن است لازم باشد روی نگرش خود نسبت به رابطه جنسی کار کنید.
در طول مکالمه در مورد خودارضایی چه چیزهایی نباید گفت

 چه زمانی باید درباره خود ارضایی در کودکان با فرزندم صحبت کنم؟

 صحبت کردن با فرزندتان در مورد خودارضایی در حالت ایده آل باید قبل از اینکه شک کنید فرزندتان در حال گذراندن دوران بلوغ است اتفاق بیفتد، اما شروع بلوغ زمان مناسبی برای توضیح این موضوع است که چگونه احساسات درون بدن او ممکن است در کنار تغییرات فیزیکی در حال وقوع تغییر کند.

 در یک مطالعه در مورد سلامت جنسی نوجوانان، تحقیقات نشان داد که سنین عادی برای شروع خودارضایی عبارتند از:

  •  سن 13 سالگی، حدود 53 درصد از مردان شروع به خودارضایی کرده اند
  •  سن 13 سالگی، حدود 25 درصد از زنان شروع به خودارضایی کرده اند

 توجه به این نکته مهم است که خودارضایی، به دلیل مفاهیم منفی مرتبط با آن، اغلب کمتر گزارش می شود، و مانع از داده های دقیق میگردد.

بهترین روانشناس کودک در شریعتی

منابع:

https://www.kidshealth.org.nz/sexual-behaviour-children-young-people

پاسخ

پنج × یک =

Call Now Button