معنی شیزوفرنی

شیزوفرنی یک بیماری جدی روانی است. این بیماری با ترکیبات خیال و توهم های غیر واقعی همراه است. در برخی موارد شدت بیماری شیزوفرنی به حدی زیاد است که  می تواند سبب آسیب زدن به عملکرد بیمار و حتی اطرافیان وی شود. این بیماری در مراحل پیشرفته ی خود برای بیماران ایجاد توهم های بینایی می کند. برای مثال ممکن است بیماران فرد یا افرادی را ببینند که وجود خارجی ندارند.

مبتلایان به شیزوفرنی به طور کلی به دلایل ارثی و ژنتیکی به این معضل دچار هستند. در مورد بیماری های روانی باید بدانید که اکثر به صورت ارثی می باشند. ممکن است برخی حوادث و اتفاقات سرعت بروز این بیماری را افزایش می دهد.

مبتلایان به شیزوفرنی باید در تمام مدت عمر خود تحت کنترل و درمان باشند. این درمان می تواند از شدید شدن بیماری جلوگیری کند.

علائم شیزوفرنی

همانطور که گفته شد دلیل عمده ی شیزوفرنی ارثی می باشد. البته در برخی موارد ممکن است عوامل محیطی سرعت بروز این بیماری را تشدید کند. علائم شیزوفرنی در بزرگسالان و نوجوانان به شکل های مختلفی بروز می کند. که در ادامه ی این مقاله به بررسی این علائم می پردازیم. نکته ی مهم این است که توهم های ذهنی، توهم های دیداری و یا گفتار آشفته  از علائم اصلی این بیماری است. توجه کنید که این علائم به سن افراد وابسته نیست.

شیزوفرنی در بزرگسالان

علائم شیزوفرنی در بزرگسالان عبارتند از :

توهم ذهنی: افرادی که دچار شیزوفرنی های حاد هستند به طور کلی توهم های غیر واقعی دارند. برای مثال به طور مداوم فکر می کنند که مورد آسیب قرار گرفته اند. گاه این توهمات رنگ و بوی دیگری دارند. برخی از افراد مبتلا به این بیماری دچار توهم شهرت، داشتن توانایی های خاص و غیر ممکن هستند. همچنین برخی از آن ها فکر می کنند که افراد دیگر عاشق آن ها هستند.

توهم های دیداری: این توهم ها شامل دیدن و شنیدن موارد و یا افرادی است که اصلا وجود خارجی ندارند. توجه کنید که برای فردی که شیزوفرنی دارد، این توهمات به اندازه یک تجربه ی واقعی می تواند ترسناک باشد. توهمات دیداری می توانند گاها با توهمات شنوایی و شنیدن صداهای عجیب همراه باشد. شاید بتوان گفت این نوع از توهم از ترسناک ترین آن هاست.

آشفتگی فکر یا گفتار: آشفتگی های گفتاری در افراد مبتلا به شیزوفرنی ممکن است در اثر وحشت زیاد به دلیل توهمات دیداری ایجاد شود. این آشفتگی می تواند باعش شود تا فرد مبتلا نتواند در یک گفت و گوی معمولی به طور عادی شرکت کند. جواب های نا مفهوم به سوالات دهد و گویی در دنیای دیگری باشد. همچنین در برخی موارد افراد به صورت پشت سر هم و تند تند صحبت های نامفهومی را انجام می دهند. به اصطلاح سالاد کلمات در این موارد ایجاد می شود.

رفتارهای غیرطبیعی و به شدت آشفته: افراد مبتلا به شیزوفرنی از توهمات دیداری و شنیداری ترسناکی رنج می برند. به همین دلیل ممکن است رفتاری های آشفته ی غیر عادی و یا نابخردانه ای از خود نشان دهند. رفتار این افراد بسیار در هم بوده و نمی توانند به طور خاص بر انجام کار خاصی تمرکز کنند. برای مثال ممکن است نتوانند یک جا بند شوند، یا حرکات اضافی و بی فایده از خود نشان دهند.

علائم-شیزوفرنی

یک نکته ی مهم در ارتباط با شیزوفرنی در بزرگسالان این است که مانند بیماران دوقطبی آن ها نیز دارای دوره های حاد شدن و بهبودی هستند. این بیماری برای مردان در اوایل بیست سالگی و در زنان در اواخر دوره ی بیست سالگی بروز می کند.

علائم شیزوفرنی در نوجوانان

علائم این مشکل در نوجوانان مانند بزرگسالان است.  تشخیص این بیماری در نوجوانان دشوار است. دلیل این موضوع آن است که علائم شیزوفرتی با علائم رایج در دوران نوجوانی یکی است. اما برخی از نشانه های شامل موارد زیر هستند:

1.گوشه گیری از اجتماع

2.کاهش بازدهی در درس و عملکرد

3.مشکل در خوابیدن

4.بدخلقی و افسردگی

5. بی انگیزه بودن

در نوجوانان بیشتر توهم های ناشی از این بیماری دیداری می باشد. 

علت شیزوفرنی

علت این بیماری به طول کامل مشخص نیست اما می توان دلیل عمده ی آن را ژنتیک، عوامل شیمیایی و محیطی دانست. مطالعات بر روی تصاویر مغزی نشان می دهند که در ساختار مغزی و سیستم اعصاب مرکزی افراد مبتلا به شیزوفرنی و افراد عادی تفاوت زیادی وجود دارد.  تحقیقات نشان داده است که شیزوفرنی یک بیماری مغزی می باشد.

شیزوفرنی و اسکیزوفرنی چه تفاوت هایی دارند؟

شیزوفرنی نوعی اسکیزوفرنی حاد شده و مزمن است. در مراحل پیشرفته اسکیزوفرنی به شیزوفرنی تبدیل می شود.

ریسک فاکتورهای ایجاد شیزوفرنی

برخی از فاکتورها علت شیزوفرنی را تشدید می کنند. این فاکتورها عبارتند از:

1.وجود این بیماری در سابقه ی خانوادگی

2.مشکلات بارداری و سوتغذیه

3. قرار گرفتن در برابر توکسین یا ویروس هایی که روی رشد مغز تاثیر دارند.

4.استفاده از داروهای که سبب تغییرات مغزی می شوند.

پیشگیری از شیزوفرنی

 راه حل قطعی برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد. اما به طور کلی می توان گفت که سبک زندگی سالم، دوری از مواد مخدر، ورزش کردن و داشتن رژیم غذایی مناسب در دوران حساس زندگی، می تواند سبب کاهش احتمال ابتلا به شیزوفرنی و بیماری های دیگر شود.

خسارت‌های ناشی از بیماری شیزوفرنی تا چه حد است؟

این بیماری ممکن است سال ها طول بکشد. اما آنجه اهمیت دارد ناتوانی بیمار است. افراد مبتلا به این بیماری کم و خجالتی می شوند. این موضوع می تواند باعث درونگرایی افراد شده و اعتماد به نفس را در آن ها از ببرد. این موضوع سبب می شود که فرد نتواند روند عادی زندگی خود را طی کند.

پاسخ

نه − هفت =

Call Now Button