فواید نوروفیدبک⛔

فواید نوروفیدبک آنقدر زیاد است که افراد بیشتری به مزایای آن علاقه مند می شوند. جذاب ترین ویژگی های روش های جامع، حداقل عوارض جانبی است. نوروفیدبک یک عمل ابتکاری با شواهد بالینی اثر بخش است. در ادامه این مقاله به فواید نوروفیدبک آورده ایم.

فواید-نوروفیدبک

برخی از مزیت های نوروفیدبک

درمان نوروفیدبک می تواند برای تعدادی از اختلالات سلامت روان به طور باورنکردنی موثر باشد، مانند اختلال استرس پس از سانحه، اختلال کمبود توجه، بیش فعالی و اختلال وسواس فکری. حتی می تواند برای بیمارانی که از آسیب مغزی ضربه ای رنج می برند مفید باشد. برخی از فواید نوروفیدبک شامل:

نوروفیدبک علائم اضطراب را کاهش می دهد

اضطراب یک اختلال روانشناسی شایع است که کودکان و بزرگسالان را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی می تواند نگرانی مزمن، ترس، مشکل در آرامش، بی قراری یا احساس بی قراری  و تحریک پذیری را تجربه کنند. هنگامی که اضطراب شدید باشد، می تواند بر توانایی فرد در مدیریت فعالیت ها و روابط روزانه خود تاثیر بگذارد.

به طور کلی، استرس یا اضطراب کنترل نشده می تواند بر تولید آدرنالین  و کورتیزول تاثیر بگذارد، تولید هورمون های رشد را کاهش دهد و منجر به فعال شدن غیر طبیعی سیستم ایمنی و پاسخ های التهابی در بدن شود.

نوروفیدبک می تواند به تنظیم پاسخ مغز به استرس با آموزش وارد شدن به حالت آرام تر کمک کند. این می تواند منجر به کاهش سطح اضطراب و بهبود توانایی مقابله با موقعیت های استرس زا شود.

نوروفیدبک می تواند دوره های افسردگی را کاهش دهد

داشتن حس ناراحتی کاملا طبیعی است. اما وقتی غم و اندوه به اطراف می چسبد و بلند شدن از رختخواب را دشوار تر می کند، یا زمانی که هیچ یک از فعالیت قبلی تان دیگر سرگرم کننده یا هیجان انگیز به نظر نمی رسد، یا اگر احساس ناامیدی نسبت به احساس بهتر شدن دارید، یا (حتی فکر خودکشی می کنید)، این نشانه ای است که غم و اندوه به افسردگی تبدیل شده است.

 نوروفیدبک یک روش غیر تهاجمی است که می تواند عملکرد اجرایی را بهبود بخشد و علائم افسردگی را کاهش دهد. علاوه بر این، عوارض جانبی محدود است.

نوروفیدبک توجه و تمرکز را بهبود می بخشد.

توانمندی ذهن با نورفیدبک باعث توانایی ذهن فرد می شود. با ناتوانی های یادگیری یا مشکلات تمرکز مانند اختلال کمبود توجه، درمان نوروفیدبک می تواند به طور خاص به مناطقی از مغز کمک کند تا تمرکز راحت تر شود.

بهبود عاطفی

افراد اغلب تغییرات خلقی ناگهانی را تجربه می کنند که بر زندگی حرفه ای و شخصی آن ها تاثیر می گذارد. بسیاری از موقعیت ها در زندگی یک فرد می تواند استرس زا باشد، به خصوص در یک محیط حرفه ای. در این موارد، احساساتی شدن بیش از حد می تواند منجر به عملکرد پایین شود. وقتی فردی احساس می کند در شرایط سخت گیر افتاده است یا در افکار و احساسات منفی گیر کرده است، تلاش یا انجام کارهای معمول ممکن است دشوار باشد.

علاوه بر این، احساسات غیر قابل کنترل میتواند منجر به چالش هایی در مهم ترین روابط ما شود. گاهی اوقات، فقط این نزدیک ترین افراد ما هستند که وقتی با کنترل عاطفی دست و پنجه نرم می کنیم، رنج می برند.

نوروفیدبک به مغز کمک می کند تا یاد بگیرد که خود را به شیوه ای سالم تر تنظیم کند، بنابراین کنترل احساسی نیازی به سخت تر شدن ندارد، حتی زمانی که تجربه های دشواری را تجربه می کنید. علاوه بر این، الگوی گیر کردن مغز در افکار منفی را تغییر می دهد و به تنظیم بهتر خلق و خو کمک می کند.

با هدف قرار دادن الگوهای امواج مغزی خاص مرتبط با تنظیم خلق و خو نوروفیدبک می تواند به افراد در مدیریت علائم افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات خلقی کمک کند. همچنین ممکن است انعطاف پذیری و ثبات عاطفی کلی را بهبود بخشد.

فایده-ی-نوروفیدبک

 کیفیت خواب بهتر

 نوروفیدبک می تواند مشکلات مربوط به خواب مانند بی خوابی یا الگوهای خواب نامنظم را با ترویج فعالیت امواج مغزی سالم در طول خواب برطرف کند. این می تواند منجر به بهبود کیفیت خواب و استراحت شبانه راحت تر شود.

 افزایش تمرکز و توجه

 مشخص شده است که آموزش نوروفیدبک به ویژه در بهبود دامنه توجه و تمرکز موثر است و برای افراد مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) یا کسانی که با حفظ تمرکز مبارزه می کنند مفید است.

 کاهش تکانشگری و بیش فعالی

 برای افراد مبتلا به ADHD یا سایر اختلالات کنترل تکانه، نوروفیدبک می تواند به تنظیم فعالیت مغز مرتبط با رفتار تکانشی و بیش فعالی کمک کند و منجر به بهبود خودکنترلی شود.

 بهبود عملکرد ورزشی

 نوروفیدبک توسط ورزشکاران برای بهبود عملکرد خود با بهینه سازی عملکرد مغز مربوط به مهارت های حرکتی، هماهنگی، زمان واکنش و تمرکز استفاده شده است.

 توانبخشی پس از آسیب مغزی

 نوروفیدبک اغلب به عنوان بخشی از برنامه های توانبخشی برای افرادی که از آسیب های مغزی تروماتیک یا سکته بهبود می یابند استفاده می شود. این به بازآموزی نواحی آسیب دیده مغز و بازیابی عملکردهای شناختی کمک می کند.

 رویکرد غیر تهاجمی و بدون دارو

 برخلاف درمان های مبتنی بر دارو، نوروفیدبک یک تکنیک غیر تهاجمی است که شامل هیچ دارو یا روش تهاجمی نمی شود. این یک جایگزین طبیعی برای رسیدگی به شرایط مختلف عصبی بدون عوارض جانبی بالقوه ارائه می دهد.

اثرات طولانی مدت

 نشان داده شده است که نوروفیدبک باعث بهبود طولانی مدت در عملکرد مغز، حتی پس از پایان جلسات تمرینی می شود. این باعث می شود که برای بسیاری از افراد یک گزینه درمانی بالقوه پایدار و موثر باشد.

مزایای-نوروفیدبک

نتیجه گیری

فواید نوروفیدبک شامل بهبود عملکرد ذهنی، کاهش استرس، بهبود عاطفی، کیفیت خواب بهتر، افزایش تمرکز و توجه و توانبخشی پس از آسیب مغزی می باشد.

سوالات متداول

ارسال دیدگاه

سه × پنج =

Call Now Button