سکس درمانی یا سکس تراپی

سلامت جنسی، به طور کلی بخش مهمی از رفاه عاطفی و جسمی هر انسانی به شمار می رود. اما اگر شما مشکلات جنسی‌ای را تجربه می‌کنید، احتمالاً آخرین کاری که می‌خواهید انجام دهید، صحبت راجع به آن، در یک جلسه‌ی درمانی است. اگر شرم و حیا، شما را از درخواست کمک باز می دارد، به این موضوع توجه کنید که، 43 درصد از زنان و 31 درصد از مردان در سراسر جهان درجات مختلفی از اختلالات عملکردی جنسی را گزارش می دهند. سکس درمانی برای کمک به شما در رسیدن به عمق مسائل و مشکلات جنسی، و معکوس کردن آن‌ها در جهات مثبت طراحی شده است. ما در ادامه قصد داریم به بررسی مسائل مختلف مربوط به این نوع درمان بپردازیم. برای شروع بگذارید ابتدا با این سوال شروع کنیم، سکس درمانی یا سکس تراپی چیست و چگونه می تواند به ما کمک کند؟

سکس درمانی چیست و چگونه می تواند به ما کمک کند؟

برخلاف آنچه که برخی از افراد معتقدند، هیچ چیز عجیب، انحرافی و یا ناهنجاری در پشت درب مطب یک تراپیست جنسی در جریان نیست. در واقع، سکس درمانی با سایر اشکال مشاوره های روانشناختی تفاوت چندانی ندارد. علاوه بر این، سکس تراپی نوعی روان درمانی است که در آن مشکلات فیزیکی احتمالی نیز در نظر گرفته می شود. وقتی زن و شوهری به همراه یک مشکل جنسی وارد مطب تراپیست می‌شوند، این تراپیست یا درمانگر جنسی سعی می کند بفهمد که هر یک از آن دو چگونه می‌توانند در بروز این مشکل و اختلال نقش داشته باشند. به طور موشکافانه‌تر می‌توان گفت، تراپیست‌ها رفتار را بررسی می‌کنند، سپس رفتار را تفسیر کرده و در انتها راه حل‌هایی را ارائه می دهند.

سکس درمانی چیست و چگونه می تواند به ما کمک کند؟

در یک جلسه‌ی سکس درمانی چه اتفاقاتی می افتد؟

در یک جلسه‌ی سکس درمانی، درمانگر کمک می‌کند تا از طریق درمان مشکلات عاطفی، مشکلات جنسی‌ای مانند اختلالات نعوظ و یا هر مسئله‌ی دیگری درمان شوند. به طور مثال اگر اضطراب عملکردی، مشکل مورد نظر باشد، درمان جنسی، معمولاً با صحبت در مورد اضطراب عملکرد شروع خواهد شد. سپس به اینکه چگونه زوجین با یک دیگر خطوط ارتباطی بازی را برای بحث در مورد نیازها و خواسته‌های جنسی‌شان ایجاد کنند، پرداخته می‌شود. همچنین در این جلسه‌ی درمانی ممکن است تراپیست، مسائلی را که باعث ایجاد استرس در رابطه می‌شود نیز بررسی کند.

در حالی که هیچ چیز جنسی‌ای در مطب اتفاق نمی‌افتد، درمانگر ممکن است ایده‌هایی را برای امتحان و تمرین کردن در خانه ارائه دهد. به طور مثال درمانگر ممکن است به شما پیشنهاد دهد تمرینات تمرکز حواس را امتحان کنید. این نوع تمرینات برای کمک کردن به هماهنگی بیشتر شما با شریک زندگی‌تان طراحی شده‌اند. همچنین تمرینات معمولاً به صورت مرحله‌ای آغاز شده که با لمس و یا نوازش هر نقطه‌ای از بدن به جز نواحی تناسلی شروع می‌شوند. به طور کلی هدف از همه‌ی این کار ها این است که ابتدا حس لمس را تجربه کنید و نه به ارگاسم رسیدن. در نهایت نیز، تمرینات و اعمال پیشنهادی درمانگر می تواند منجر به مقاربت شود.

چگونه سکس درمانی می تواند به رابطه‌ی عاطفی من کمک کند؟

تراپیست ها می گویند، سکس درمانی می تواند روابط زن و شوهر را از طرق مختلفی بهبود بخشد. به طور مثال این درمان می تواند باعث:

  • تقویت ارتباط عاطفی و جنسی زوجین شود.
  • تقویت احساسات و تمایلات جنسی شود (از طریق تمریناتی که ممکن است به رفع خستگی جنسی فرد کمک کند).
  • افزایش درک خواسته ها و نیاز های خود و خواسته های جنسی فرد مقابل شود.
  • افزایش اکتشاف فانتزی شود ( به طور کلی یک شخص ثالث بی طرف می‌تواند افشای فانتزی‌های جنسی را برای یک فرد آسان تر کند).

چه زمانی ممکن است سکس درمانی برای یک فرد توصیه شود؟

سکس درمانی یا سکس تراپی ممکن است در سناریوهای مختلفی برای یک فرد توصیه شود. در ادامه به برخی از رایج ترین این سناریوها اشاره خواهد شد.

چه زمانی ممکن است سکس درمانی برای یک فرد توصیه شود؟

مسائل مشکلات شخصی مربوط به رابطه‌ی جنسی (Personal Conflict)

 این سناریو برای مثال شامل، تراما یا تجاوز جنسی است. پزشکان توصیه می کنند که در این موارد برای کنار آمدن با مسئله، ابتدا به دنبال درمان فردی (individual therapy) باشید. سپس بعد از حل شدن مشکل به صورت فردی، در صورت لزوم، شریک زندگی خود را نیز به تدریج در جلسات درمانی شرکت دهید.

درگیری و مجادله در رابطه (Conflict About the Relationship)

یک مثال رایج در این سناریو می تواند شریکی باشد که با مشکل کسالت جنسی (sexual boredom) دست و پنجه نرم می کند. پزشکان در مورد این مور نیز می‌گویند، ابتدا بهتر است دنبال درمان فردی باشید تا بتوانید خودتان و نگرانی‌های جنسی‌تان را بهتر درک کنید. پس از اینکه در مشکلات خودتان عمیق‌تر شدید، حال وقت آن است که شریک زندگی‌تان را نیز با خود در حل مشکل همراه کنید.

رفتار جنسی اجباری یا Compulsive Sexual Behavior (CSB)

بار دیگر، در این سناریو نیز بهتر است که فرد دارای رفتار اجباری، ابتدا به تنهایی به یک درمانگر مراجعه کند. پس از آن شریک زندگی خود را به جلسات اضافه کند. درمانگران در این باره توضیح می‌دهند، مهم است قبل از اینکه شریک زندگی خود را درگیر کنید، احساسات شخصی‌تان مثل خیانت، گناه و یا ترس بررسی شوند.

کسی که از مشکل CSB رنج می‌برد امکان دارد طیف گسترده ای از احساسات مثل ترس، شرم و اضطراب را نیز تجربه کند. پرداختن به تجربه‌ی عاطفی شخصی شما قبل از درگیر کردن شریک زندگیتان، می تواند ارتباط شما با همسرتان را تقویت کند.

مشکلات زناشویی، متاهلی و جنسی (Couple, Marital, and Sexual Problems)

مشکلات خیانت به عنوان مثال، یکی از موضوعات قابل بحث در این سناریو است. توصیه می شود، زوجین از همان ابتدا با مشکلات و نگرانی های مرتبط با این موضوع برخورد کنند. زوج‌ها می‌توانند در برخورد با این مسائل به صورت مشترک با یکدیگر همکاری کنند تا که کیفیت رابطه‌ی خود را بهبود بخشند. به عنوان مثال می توانند به بررسی کار هایی بپردازند که ممکن است در رابطه با به وجود آمدن مشکل شان انجام داده باشند.

 این مورد به طور مثال ممکن است شامل این باشد که در شما به تازگی یک عفونت مقاربتی تشخیص داده شده و می خواهید بفهمید که چگونه وضعیت خود را برای همسر یا شریک زندگی تان توضیح دهید.

پاسخ

11 + 15 =

Call Now Button