Search
Close this search box.
افزایش-تمرکز-نوروفیدبک

عدم تمرکز در دانش اموزان و درمان آن با نوروفیدبک

مشکلات توجه و تمرکز در کودکان مدرسه‌ای بسیار رایج است.  به طوری که هر هفته می توان بچه‌هایی را مشاهده نمود که والدین یا معلمانشان نگران سطح تمرکزشان، هم در خانه و هم در مدرسه هستند، که ممکن است تأثیر قابل‌توجهی بر زندگی آنها داشته باشد. آنها ممکن است در حال رویاپردازی باشند یا در خانه یا کلاس به بیرون از پنجره خیره شوند، یا ممکن است اختلال ایجاد کنند، قادر به تکمیل کار خود نباشند و با یادگیری خود دچار مشکل شوند. در این مقاله به بررسی عدم تمرکز دانش آموزان و درمان آن با نورو فیدبک می پردازیم.

چگونه تمرکز داشته باشیم؟

اولین کاری که می توانیددر راستا عدم تمرکز دانش آموزان انجام دهید این است که مطمئن شوید کودکتان به اندازه کافی می خوابد. بیشتر کودکان دبستانی هنوز به 10-11 ساعت خواب نیاز دارندبنابراین  آنها معمولا باید  بین ساعت 7 تا 9 شب به رختخواب روند و بین 6 صبح تا 8 صبح بیدار شوند. هنگامی که کودکان به سن 12 سالگی می رسند، 8-9 ساعت خواب ممکن است کافی باشد، اما نوجوانان اغلب به خواب بیشتر نیاز دارند!

در مرحله بعد، بررسی کنید که فرزندتان یک رژیم غذایی خوب و مغذی با حداقل مواد غذایی ناسالم و شکر دارد. در آخر، با فرزندتان در مورد مدت زمانی که صرف رایانه یا تبلت می کند صحبت کنید. ممکن است لازم باشد محدودیت‌هایی تعیین کنید و معامله یا قراردادی ببندید که تا جمعه شب یا آخر هفته هیچ وقت نمایشی وجود نداشته باشد. 

نشانه های عدم تمرکز در دانش آموزان

 تعدادی از رفتارها وجود دارد که ممکن است در کودک خود مشاهده کنید، از جمله:

 • ناتوانی در نشستن
 • به راحتی حواسش پرت می شود
 • در پیروی از دستورالعمل ها مشکل دارد
 • در سازماندهی خود مشکل دارد یا دائماً چیزهایی را از دست می دهد
 • در تکمیل کارهای مدرسه مشکل دارد
 • در مقایسه با سایر کودکان هم سن، دست خط ضعیفی دارد
 • مشکلات یادگیری را تجربه می کند
 • مشکلات رفتاری مانند پرخاشگری، بدخلقی یا تحریک پذیری را نشان می دهد
 • مسائل دوستی را تجربه می کند، مانند مشکل در دوست یابی و حفظ آن
 • دست و پا چلفتی یا مهارت های حرکتی درشت ضعیف مانند دویدن یا پریدن را نشان می دهد.

هنگامی که کودکی با مشکلات عدم تمرکز دانش آموزان توجه دست و پنجه نرم می کنند مهم است که هنگام تلاش برای یافتن علت، تمام جنبه های سلامت و رفاه عمومی او را در نظر بگیریم.

مشکلات توجه و تمرکز می تواند تاثیر قابل توجهی بر یادگیری داشته باشد و چالش این است که مشخص کنید کدامیک در اولویت قرار دارد. یعنی آیا کودک مشکل اولیه توجه و تمرکز دارد یا این مشکل ثانویه در یادگیری است؟

دلایل عدم تمرکز دانش آموزان

اگر فرزند شما در تمرکز در کلاس مشکل دارد، مهم است که پزشک عمومی فرزند شما را معاینه کند و همه این مسائل را با شما در میان بگذارد. اغلب دلایل متعددی وجود دارد که در توجه و تمرکز ضعیف نقش دارد. اگر نگران این هستید که فرزندتان اختلال کم توجهی ADHD یا مشکل یادگیری داشته باشد، پزشک عمومی شما می‌تواند شما را به بهترین روانشناس کودک ارجاع دهد.

برخی از رایج ترین دلایل عدم تمرکز در دانش آموزان عبارت است از:

 • کمبود خواب یا یک روال ضعیف
 • یک رژیم غذایی سرشار از قند و چربی بدون تغذیه پایدار تماشای بیش از حد صفحه نمایش، به خصوص قبل از رفتن به رختخواب
 • مشکلات در خانه، مانند جدایی اخیر والدین یا آسیب های خانوادگی
 • برخی داروها یا بیماری های ارگانیک، مانند عملکرد کم تیروئید یا کمبود آهن

درمان عدم تمرکز دانش اموزان با نوروفیدبک

افزایش تمرکز با نوروفیدبک برای دانش‌آموزان در تمام  سنین از کودکان و دانش آموزان جوان در مقطع ابتدایی تا دانشجویان در دانشگاه کار می‌کند. سنین پایین ‌تر بیشتر از نوروفیدبک سود می‌برند، زیرا این جلسات رشد مغز را تقویت و بهتر می‌کنند. برای دانش آموزان با سن بالا تر، نوروفیدبک مغز را قوی و سالم نگه می دارد و از کاهش حافظه و سایر عملکردهای اجرایی حیاتی برای موفقیت تحصیلی جلوگیری می کند.

درمان عدم تمرکز دانش آموزان

نوروفیدبک با تاثیر گذاری بر موارد زیر سبب افزایش تمرکز در دانش آموزان می شود:

توجه

میزان موفقیت دانش آموز در مدرسه به شدت به توانایی نشستن و گوش دادن در طول سخنرانی ها و کلاس ها وابسته است. نوروفیدبک توانایی مغز را برای حفظ توجه برای مدت زمان طولانی‌تری بهبود می‌بخشد که مستقیماً بر میزان جذب اطلاعات در هر جلسه کلاس تأثیر می‌گذارد. این مزیت نوروفیدبک مخصوصاً برای دانش‌آموزانی که با ADD یا ADHD دست و پنجه نرم می‌کنند، مهم است، زیرا احتمال حواس‌پرتی و «منطقه خارج کردن» مغز را به حداقل می‌رساند.

تمرکز

 دانش آموزان اغلب در طول ترم با حجم کاری سنگین و ساعات طولانی مطالعه مواجه می شوند. نوروفیدبک به طور مستقیم توانایی فرد برای تمرکز را بهبود می بخشد و انجام کار را با سرعت بیشتر و تکمیل بهتر آسان تر می کند. علاوه بر این، اگر فرد در ساعاتی که مطالعه می کند تمرکز بهتری داشته باشد، اطلاعات بیشتری جذب خواهد شد. این امر تأثیر مثبتی بر آزمون ‌دهی خواهد داشت، زیرا بهبود توانایی مطالعه باعث می ‌شود دانش ‌آموزان به اندازه کافی برای امتحانات مهم آماده باشند.

حافظه

 مطالعه برای موضوعات خاص اغلب به مقدار قابل توجهی از حفظ برای امتحانات نیاز دارد. نوروفیدبک در جهت افزایش توانایی مغز برای جذب و نگهداری اطلاعات برای یادآوری آسان تر در مواقع ضروری کار می کند.

عملکرد آزمون

 اگر دانش آموزی به طور کلی با امتحان دادن مشکل داشته باشد، نوروفیدبک توانایی دانش آموز را برای تمرکز در حین شرکت در آزمون ها تقویت می کند و نتایج بهتری را در آزمون به ارمغان می آورد. نتایج آزمایش مطمئناً منعکس کننده توانایی تقویت شده فرد در حفظ کردن نیز می باشد.

 کیفیت خواب

تمرکز دانش آموزان به شدت با میزان و کیفیت خواب فرد تعیین می شود. اگر مغز خسته باشد، مغز با بالاترین ظرفیت کار نمی کند. نوروفیدبک به طور خاص توانایی فرد در به خواب رفتن، به خواب ماندن را بهبود می بخشد و کیفیت کلی خواب را افزایش می دهد.

کاهش اضطراب

کاهش و درمان اضطراب با نوروفیدبک به طور خاص مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی صحبت از عدم تمرز دانش آموزان به میان می‌آید، اضطراب می‌تواند فلج‌ کننده باشد، به‌ ویژه در مواقع استرس زیاد مانند امتحانات نهایی. آموزش مغز و انجام نوروفیدبک برای عملکرد آرام و موثر، سطح اضطراب را کاهش می دهد و دانش آموز را برای موفقیت آماده می کند.

 بهبود خلق و خو

 استرس های زندگی خارج از مدرسه در طول ترم از بین نمی رود. اگر فردی با مشکلات خلقی، مانند افسردگی دست و پنجه نرم کند، احتمالاً تأثیر منفی بر عملکرد مدرسه خواهد داشت. هنگامی که مغز با آرامش بیشتری کار می کند و در بالاترین استعداد خود کار می کند، علائم افسردگی اغلب کاهش می یابد و یا ناپدید می شوند.

 بهبود ناتوانی در یادگیری

اگر فرزند شما یا شما با ناتوانی یادگیری دست و پنجه نرم می کنید، ادامه تحصیل در مدرسه بسیار دشوارتر خواهد بود. برخی از وظایف ممکن است بیشتر طول بکشد و ممکن است به راحتی ثبت نشوند. نوروفیدبک برای کاهش علائم ناتوانی های یادگیری برای اطمینان از موفقیت بهتر کار می کند. هر فرد نیازهای متفاوت و منحصر به فردی دارد، به همین دلیل است که جلسات نوروفیدبک با گرفتن نقشه مغز EEQ برای مشخص کردن محل شروع این مسائل در مغز شروع می شود. سپس پروتکل جلسات نوروفیدبک بر اساس این نیازهای فردی تعیین می شود.

بیشتر بخوانید => بهترین کلینیک نوروفیدبک در شریعتی

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *