هزینه نوروفیدبک چقدر است؟

درمان نوروفیدبک یا بیوفیدبک EEG (الکتروانسفالوگرام) یک درمان غیرتهاجمی مغز است که فعالیت امواج مغزی را ارزیابی می‌کند و خودکنترلی عملکردهای مغز را آموزش می‌دهد. هزینه نوروفیدبک درمانی به عوامل متعددی بستگی دارد.

نوروفیدبک درمانی می تواند به درمان مشکلات مختلفی که به دلیل بی نظمی در عملکرد مغز ایجاد می شود، کمک کند، مانند: 

تحقیقات بیشتر در میان کودکان نشان می دهد که نوروفیدبک می تواند مغز کودکان را دوباره سیم کشی کند و پیشرفت را بهبود بخشد. با دانستن مزایای این درمان انقلابی، ممکن است از خود بپرسید که هزینه آن چقدر است. این مقاله به طور جامع تمام هزینه های مربوط به درمان نوروفیدبک را شرح می دهد.

آنچه در این مطلب میخوانید

هزینه معمول درمان نوروفیدبک در یک کلینیک

آموزش نوروفیدبک معمولاً شامل 30 تا 50 جلسه، حداقل 20 جلسه است. بنابراین زمانی که یک بار در هفته انجام شود، حدود دوازده ماه درمان طول می کشد.

عامل اولیه در هزینه درمان نوروفیدبک تعداد جلسات مورد نیاز استبا این حال، هزینه‌های نوروفیدبک ممکن است بر اساس شرایط یا مشکل تحت درمان، تجربه بهترین روانشناس و مکان متفاوت باشدهزینه یک جلسه نوروفیدبک می تواند بین 200 تا 300 هزارتومان باشد. 

یک مشاوره اولیه حدود 50 دقیقه طول می کشد و معمولاً اولین قدم برای تعیین اینکه آیا نوروفیدبک برای شما مناسب است یا خیر. این مشاوره که به عنوان مشاوره روانشناختی نیز شناخته می‌شود، به مراجع کمک می‌کند تا اطلاعاتی در مورد درمان کسب کند تا به تصمیم‌گیری آگاهانه کمک کند.

پس از پرداخت هزینه نوروفیدبک جلسات نوروفیدبک با آزمایش “نقشه مغز” شروع می شود که سطوح برانگیختگی مغز را ارزیابی می کند. این آزمایش و ارزیابی اولیه می تواند تا سه ساعت طول بکشد و به تشخیص و برنامه ریزی درمان های مناسب کمک می کند. همه اینها با  تجهیزات استاندارد EEG انجام می شود .

در موقعیتی که شامل توجه و تمرکز است، یک درمانگر  تست TOVA  (تست کامپیوتری متغیرهای توجه) را برای اندازه گیری سرعت و دقت مغز در پردازش توجه انجام می دهد.

پس از مرحله آزمایش، متخصص مغز و اعصاب شما یک ارزیابی بالینی برای حدود یک ساعت انجام می دهد تا تاریخچه پزشکی و علائم شما را با جزئیات بیشتری بررسی کند. سپس، آنها در مورد نتایج آزمایش بحث می کنند و در مورد بهترین برنامه های درمانی اولیه تصمیم می گیرند.

قیمت هر یک از این سه جزء حدود 100 تا 200 هزار تومان است. بنابراین، اولین راه اندازی برای درمان نوروفیدبک می تواند بین 700 هزارتومان تا 1 ملیون تومان باشد. هزینه نهایی همچنان بر اساس تعداد جلسات مورد نیاز و اینکه آیا شما یک جلسه اطلاعاتی را در نظر می گیرید یا خیر، خواهد بود.

قیمت نوروفیدبک درمانی

هزینه نوروفیدبک درمانی در سال 1402

وقتی صحبت از کلینیک ها می شود، هزینه اولیه ارزیابی ها، از جمله آزمایش qEEG (الکتروانسفالوگرام کمی)، معمولاً بین 700 هزارتومان تا 1 ملیون تومان است. 

30-40 دقیقه جلسات آموزشی ممکن است 200,000-300.000 هزینه داشته باشد. اگر 40 جلسه بروید، کل هزینه کل درمان بین 8 تا 12 ملیون تومان به اضافه هزینه شروع اولیه 700 هزارتومان تا 1 ملیون تومان خواهد بود. برخی از درمانگران چندین qEEG اضافی را با هزینه اضافی برای نظارت بر پیشرفت انجام می دهند و آن را به عنوان یک آزمایش معمول ارائه نمی دهند. 

اگر یک جلسه در هفته می گذرانید، تقریباً یک سال طول می کشد تا 40 جلسه را به پایان برسانید و ممکن است به تعداد جلسات بیشتری نیاز داشته باشید. بنابراین دو جلسه در هفته در یک کلینیک بین 400 تا 600 هزار تومان در هفته یا 1.600تا 2.400 میلیون تومات در هر ماه هزینه دارد.

هزینه درمان نوروفیدبک در خانه 

هزینه اجاره تجهیزات نوروفیدبک می تواند  تا حدودی زیاد باشد. زمانی که نحوه استفاده از نرم افزار و نحوه راه اندازی دستگاه برای آموزش فردی به شما نشان داده شود، هزینه اضافی نیز دارد. همچنان یک ساعت (هر هفته 15 دقیقه تماس تلفنی) نظارت تلفنی خواهید داشت. که این مورد نیز به هزینه درمان نوروفیدبک در خانه اضافه می شود.

هزینه نقشه برداری مغز چقدر است؟

برخی از تمرین‌کنندگان از  نقشه مغز و تجزیه و تحلیل  برای تعیین خط پایه برای جلسات آینده استفاده می‌کنند. با این حال، برخی از موقعیت ها نیازی به نقشه برداری مغزی ندارند و هزینه آن از 400 تا 500 هزارتومان است. علاوه بر این، برخی از مشکلات رایج مانند بی خوابی ممکن است به سرعت به نوروفیدبک بدون هیچ گونه روش هدفمندی مانند نقشه برداری پاسخ دهند.

نام خدمتتعدادقیمت ما (تومان)
نوروفیدبکهر جلسه200,000-300.000
لورتاهر جلسه250,000-350.000
tDCSهر جلسه150,000-250.000
نقشه مغزی (QEEG)400,000-500.000

برخی از مشکلات بیماران ممکن است در 10 جلسه یا کمتر برطرف شود، اما برخی دیگر ممکن است به 50 جلسه یا بیشتر نیاز داشته باشند که منجر به هزینه های نوروفیدبک درمانی اضافی می شود.

کلام آخر

اشکال عمده درمان نوروفیدبک هزینه آن است. نوروفیدبک بسیار گران است و می تواند جلسات زیادی طول بکشد تا شاهد بهبود باشیم، اما ارزش هزینه را دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که این درمان می‌تواند به طور موثر به بیماران در دستیابی به تسکین علائم طولانی مدت کمک کند و در عین حال کیفیت زندگی آنها را بهبود بخشد.

بیشتر یخوانید= > درمان افسردگی با نوروفیدبک

پاسخ

دوازده − شش =

Call Now Button